El 18è Mundialet Intercultural de futbol de Manresa arrenca aquest dissabte a l’Estadi del Congost


Imatge de la presentació | AJM

 

Després de dos anys marcats per la pandèmia, el Mundialet torna amb l’objectiu de ser una eina de convivència i reflectir la gran diversitat cultural i d’origens de la ciutat. El torneig es disputarà fins al 30 de juliol.

 




Aj. Manresa | 24/06/2022  12:08

El Mundialet Intercultural de Manresa arriba enguany a la seva 18a edició, una majoria d’edat suficient per a un clàssic de l’estiu esportiu manresà i comarcal, un cop superat l’entrebanc de la pandèmia que va fer que l’any passat només es pogués celebrar una part, sense poder acabar per prevenció davant la situació sanitària. Al llarg de tots aquests anys, l’ONG Diapo, de suport a la infància i la joventut, l’organitzador del Mundialet, ha aconseguit unir al seu voltant moltes col·laboracions i voluntats, entre altres, la Federació Catalana de Futbol, l’Associació de veïns de la Sagrada família i l’Ajuntament de Manresa.

El Mundialet és un reflex de la gran diversitat cultural i d’orígens d’una ciutat amb població originària de 113 països i el 19% de població estrangera. Al Mundialet hi trobem equips que agrupen manresans i manresanes de països provinents d’Àfrica, Amèrica i Europa, o bé ja nascuts aquí.

Els detalls de la nova edició han estat presentats avui pel regidor de Nova Ciutadania i Cooperació de l’Ajuntament de Manresa, Jamaa Mbarki El Bachir; el regidor d’Esports, Antoni Massegú Calveras; el subdelegat al Bages-Berguedà-Cerdanya, Miguel Pérez Guerra; i representants de l’organització i dels equips participants, Luis Villa, Jorge Eliecer Pulido i Verònica Jaramillo.

El regidor Jamaa Mbarki ha subratllat la satisfacció per una nova edició d’un torneig que “reflecteix la gran diversitat cultural i d’origens de la ciutat i és una excel·lent eina d’integració”. Antoni Massegú ha destacat el caràcter esportiu de la ciutat de Manresa, de la fortalesa de les seves entitats i clubs en moltes disciplines i ha animat a assistir a un torneig clàssic de l’estiu “que exhibeix un alt nivell competitiu”. Miguel Pérez Guerra s’ha mostrat “content de donar suport, un any més, com a Federació a un esdeveniment futbolístic com és aquest Mundialet”.

Al seu torn, Luis Villa ha fet un recordatori dels orígens del torneig i “la bona feina d’un grup de persones com el Mocthar Thera tant en la consolidació del Mundialet com el treball amb els joves de l’ONG Diapo, que en aquests moments compta amb gairebé 200 nens”. Jorge Eliecer Pulido, conegut com “La veu del Mundialet”, ha posat èmfasi en el caràcter educatiu del torneig, un ADN que ha passat de grans a joves, així com el treball de Diapo per aportar “il·lusió, convivència, educació i salut esportiva i mental” dels més joves. Finalment, Veronica Jaramillo ha posat en valor la celebració de la competició en la categoria femenina, que enguany celebra la 12a edició.

 

L’acte d’inauguració, aquest dissabte a les 17 h

El dia de la inauguració serà aquest pròxim dissabte 25 de juny a les 17.00 h a l’Estadi del Congost, amb la desfilada de tots els equips participants. Els diversos tornejos que s’agrupen al voltant del Mundialet tindran lloc des del dissabte 25 de juny i fins al dissabte 30 de juliol. Les diverses categories que jugaran són l’absoluta, la femenina i la de veterans.

A la categoria absoluta participaran 12 equips, en representació de 12 països diferents, dividits en 4 grups: Argentina-Xile-Brasil (grup A); Senegal-Equador-Colòmbia (grup B); Veneçuela-Marroc-Gàmbia (grup C); i Hondures-Paraguai-Bolívia (grup D).

A la categoria de veterans participaran 12 equips, també dividits en quatre grups: Colòmbia-Holanda-Qatar (grup A); Perú-Mauritània-Bolívia (grup B); Hondures-Marroc-Paraguai (grup C); i Equador-Andorra-Catalunya (grup D).

A la categoria femenina participaran 6 equips dividits en 2 grups: Argentina-Equador-Brasil (grup A); i Colòmbia-Paraguai-Bolívia (grup B).

Els diferents guanyadors dels campionats del Mundialet al llarg dels anys, i sense comptar els darrers aturats per la pandèmia, han estat els següents:

Senegal (2004), Catalunya (2005), Guinea Conakry (2006), Senegal (2007), Guinea Conakry (2008), Marroc (2009), Espanya (2010), Senegal (2011), Argentina (2012) , Paraguai (2013 i 2014), Bolívia (2015), Marroc (2016), Argentina (2017), Xile (2018) i Paraguai (2019).

 

CALENDARI

Categoria Absoluta
Grup A: Argentina-Xile-Brasil
Grup B: Senegal-Equador-Colòmbia
Grup C: Veneçuela-Marroc-Gàmbia
Grup D: Hondures-Paraguai-Bolívia

Dissabte 25 juny:
17.00 h -18.00 h. Acte d’inauguració del Mundialet
18.30 h: Xile-Argentina
20.30 h: Marroc-Gàmbia

Diumenge 26 de juny:
18.00 h: Equador-Colòmbia
20.00 h: Paraguai-Bolivia

Dissabte 2 de juliol:
18.00 h: Veneçuela-Gambia
20.00 h: Brasil-Xile

Diumenge 3 de juliol:
18.00 h: Senegal-Equador
20.00 h: Hondures-Paraguai

Dissabte 9 de juliol:
18.00 h: Marroc-Veneçuela
20.00 h: Bolívia-Hondures

Diumenge 10 de juliol:
18.00 h: Argentina-Brasil
20.00 h: Senegal-Colòmbia

Dissabte 16 de juliol
Quarts de final
18.00 h: 1r Grup A-2n Grup C
20.00 h: 1r Grup B-2n Grup D

Diumenge 17 de juliol
Quarts de Final
18.00 h: 1r Grup C-2n Grup A
20.00 h: 1r Grup D-2n Grup B

Dissabte 23 de juliol
Semifinals
18.00 h: Guanyador Grup A-Guanyador Grup B
20.00 h: Guanyador Grup C- Guanyador Grup D

Dissabte 30 de juliol
Final
16.00 h: 3r – 4t lloc
20.00 h: FINAL ABSOLUTA

Categoria Veterans
Grup A: Colòmbia-Holanda-Qatar
Grup B: Perú-Mauritània-Bolívia
Grup C: Hondures-Marroc-Paraguai
Grup D: Equador-Andorra-Catalunya

Diumenge 26 de juny
16.00 h: Holanda-Colòmbia
16.00 h: Perú-Mauritània
17.00 h: Marroc-Hondures
17:00 h: Equador-Andorra

Dissabte 2 de juliol:
17.00 h: Qatar-Colòmbia
17.00 h: Catalunya-Equador

Diumenge 3 de juliol
16.00 h: Paraguai-Hondures
16.00 h: Perú-Bolívia

Dissabte 9 de juliol
17.00 h: Holanda-Qatar
17.00 h: Andorra-Catalunya &n bsp;

Diumenge 10 de juliol:
17.00 h: Marroc-Paraguai
17.00 h: Mauritània-Bolívia

Dissabte 16 de juliol
Quarts de final
17.00 h: 1r Grup A -2n Grup C
17.00 h: 1r Grup B -2n Grup D

Diumenge 17 de juliol
Quarts de final
16.00 h: 1r Grup C-2n Grup A
16.00 h: 1r Grup D-2n Grup B

Diumenge 24 de juliol
Semifinal
19.00 h: Guanyador Grup A-Guanyador Grup B
20.00 h: Guanyador Grup C-Guanyador Grup D

Dissabte 30 de juliol
Final
17.30 h: 3r -4t lloc
18.30 h: FINAL VETERANS

Futbol femení (futbol 7)
Grup A: Argentina-Equador-Brasil
Grup B: Colòmbia-Paraguai-Bolívia

Diumenge 3 juliol
17.00 h: Colòmbia-Paraguai
17.00 h: Argentina-Brasil

Diumenge 10 juliol
17.00 h: Bolívia-Paraguai
17.00 h: Equador-Brasil

Diumenge 17 juliol
17.00 h: Argentina-Equador
17.00 h: Colòmbia-Bolívia

Diumenge 24 juliol
Semifinal
18.00 h: 1r A – 2n B
18.00 h: 1r B- 2n A

Dissabte 30 juliol
Final
17.30 h: 3r-4t
18.30 h: FINAL FEMENINA

 




Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies